Strona główna » Szachowe ciekawostki » Tradycyjne polskie szachy

Tradycyjne polskie szachy

      Szachy to najbardziej znana i najpopularniejsza gra strategiczna na świecie. Grają w nią dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Status społeczny, poziom wykształcenia, czy zasobność portfela nie mają najmniejszego znaczenia. Można zaryzykować stwierdzenie, że szachy to gra uniwersalna, dla każdego kto zechce poświęcić jej chwilę swojego czasu. Wartości jakie wnosi gra w szachy tylko do tego zachęcają.

alt

Zdjęcie modelu Ambasador
 

     Jednym z liderów na rynku produkcji szachów drewnianych jest Polska. Nasze szachy docierają nawet do najdalszych zakątków kuli ziemskiej będąc ambasadorami polskiej kultury, tradycji i sztuki. Pisząc "ambasador" mam na myśli nie tylko jeden z najpopularniejszych modeli znanych na całym świecie szachów, ale również inne szachy pochodzące z naszego kraju. Drewniane szachy magnetyczne, szachy turniejowe czy ręcznie rzeźbione szachy dekoracyjne „made in Poland” zawojowały nie tylko nasz ale i zagraniczne rynki. W czołówce producentów szachów po za Polską znalazły się również Indie i Chiny.

     Z Indii pochodzą najpiękniejsze, ekskluzywne figury szachowe wykonywane z egzotycznych, czasem bardzo drogich gatunków drewna. Z takich figur korzysta m. in. firma DGT przy produkcji swoich elektronicznych zestawów eboard. Polska również jest eksporterem produkowanych w Indiach figur, dzięki którym powstają unikalne zestawy turniejowe składające się z naszych kasetek, desek, kuferków i indyjskich figur szachowych.
alt
Na zdjęciu Szachy Turniejowe nr 5 German
 

     Chiny produkują głównie szachy plastikowe, wśród których znajdziemy zarówno szachy produkowane głównie z myślą o szkołach, zajęciach szachowych, turniejach (charakteryzujące się wysokim stosunkiem jakości do ceny) jak i mniej typowe takie jak kolorowe figury szachowe (), czy szachy plenerowe (zwane również ogrodowymi) gdzie król mierzy od 20 do nawet 91 cm wysokości.
 

alt

Na zdjęciu szachy plenerowe GC16


     Polskie szachy produkowane są głównie z drewna pochodzącego z naszych rodzimych gatunków drzew - grabu, buku, brzozy, lipy, dębu, jaworu, czereśni i orzecha.  Materiałem idealnym do produkcji figur szachowych służących do nauki czy gry na turniejach jest grab. Drewno grabu jest twarde i względnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niemal na każdym turnieju szachowym w Polsce, w klubach, domach kultury czy szkołach można spotkać szachy wykonane z tego drewna. Polskie Stauntony są również doskonale znane na Ukrainie i w Rosji - państwie, z którego pochodzi największa ilość arcymistrzów szachowych.

     Łatwiejszym w obróbce drewnem jest lipa, z której powstają zarówno małe, jak figury w szachach Zamkowych, a czasem całkiem pokaźnych rozmiarów, jak te w szachach Cezar, arcydzieła. Niezwykły kunszt rzemieślników, którzy tworzą nasze szachy widać w każdym detalu pięknie rzeźbionych figur. Zachwyca nie tylko ilość szczegółów, ale również powtarzalność z jaką wykonywana jest każda kolejna figura. Do stworzenia prostszej figury wystarczy czasem kilkadziesiąt sekund, bardziej wymagająca z większą ilością detali powstaje w ciągu kilku minut. Obserwując wprawne, precyzyjne, wręcz wyuczone uderzenia dłuta rzeźbiarza wydaje się, że nawet opaska na oczach nie przeszkodziłaby w powstaniu tych małych arcydzieł. 

alt                 alt
Zdjęcia przedstawiają figury Gońca i Wieżę z modelu szachów Cezar

  
     Polska ma bogatą tradycję produkcji szachów drewnianych. Wiele modeli, które powstawały dziesiątki lat temu w przydomowych stolarniach produkowana jest po dziś dzień. Najlepszym przykładem tradycyjnych polskich szachów jest wspomniany już wcześniej model Ambasador. Ręcznie malowana i wypalana szachownica wykonana z buku i brzozowej sklejki stanowi harmonijną całość z wykonanymi z grabu figurami szachowymi. Znakiem rozpoznawczym Ambasadorów jest kształt figur i wzory wypalane zarówno na szachownicy jak i na samych figurach. Jest to jeden z wielu kompletów szachów, które produkowane są do dziś w niemal niezmienionej formie.

alt

Zbliżenie na figury i szachownicę szachów Ambasador
 

     Rynek szachów nie śpi i cały czas powstają nowe modele szachów, nowe warianty gry w szachy, takie jak szachy dla trójki graczy, czy jeszcze bardziej zmodyfikowane - szachy dla czterech osób. Niektóre z nich wyglądem nawiązują do tradycyjnych szachów, inne tworzone całkiem od nowa wyróżniają się nieszablonowym wyglądem. Również sama gra w szachy jest wciąż żywa, nadal wzbudza wiele emocji i rozpala serca szachistów na całym świecie i na szczęście nie zapowiada się aby sytuacja miała się zmienić.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Szachowe ciekawostki
All rights reserved
Sunrise Handicrafts ® 2020
Reklama: http://mercurywebsc.pl/
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl