0
Twój schowek jest pusty
0
Twój koszyk jest pusty ...

SZACHY TURNIEJOWE - PRZEWODNIK

szachy FIDE
 
     Standard dla sprzętu szachowego używanego podczas turnieju szachowego FIDE (przenoszony również na inne turnieje lokalne, nie organizowane przy udziale FIDE) jest określany przez Światową Federację Szachową FIDE. Dzięki temu wiemy w jaki sprzęt warto inwestować, wiemy również, że biorąc udział w takim turnieju w innym kraju nie spotka nas niespodzianka w postaci dziwnego kształtu czy rozmiaru szachów, którymi będziemy grać.

Przy wyborze szachów profesjonalnych, które będą służyły nam do nauki, czy organizacji turniejów szachowych warto kierować się określonymi przez FIDE standardami.


 

Bierki szachowe (nazywane również figurami szachowymi)
 

 
Z jakiego materiału powinny być wykonane profesjonalne bierki szachowe?

     Bierki szachowe powinny być wykonane z drewnaplastiku lub imitacji tych materiałów (pojęcie imitacji nie zostało doprecyzowane). Rozmiar powinien być proporcjonalny do ich wysokości, inne elementy taki jak stabilność, czy względy estetyczne również mogą być brane pod uwagę. Waga poszczególnych bierek powinna pozwolić na wykonanie ruchu w sposób komfortowy, jeśli więc materiał, z którego są wykonane byłby zbyt lekki, należałoby dodatkowo dociążyć bierkę - najlepiej metalem umieszczonym w podstawie.
 
Jaki rozmiar powinny mieć profesjonalne bierki szachowe?

Rekomendowana przez FIDE wysokość poszczególnych bierek to:
 • Król - 95 mm
 • Hetman - 85 mm
 • Goniec - 70 mm
 • Skoczek - 60 mm
 • Wieża - 55 mm
 • Pion - 50 mm
     Średnica podstawy poszczególnych bierek powinna wynosić od 40 - 50 % ich wysokości. Poszczególne wymiary mogą wahać się nawet do 10% w stosunku do podanych wymiarów, ale podstawowe założenia, przykładowo - Król wyższy od Hetmana, powinno zostać zachowane. Jak prawidłowo dopasować bierki szachowe do szachownicy przeczytasz w "Rozmiar Szachów - Przewodnik"
 
Jaki powinny mieć kształt i kolor?

     FIDE rekomenduje, aby na turniejach szachowych używać bierek w stylu Staunton (więcej po kliknięciu w link). Bierki powinny posiadać łatwy do odróżnienia wygląd, przede wszystkim Król powinien wyraźnie różnić się od Hetmana (zazwyczaj na głowicy króla znajduje się krzyż, a na głowicy Hetmana, nazywanego również Królową korona zwieńczona kulą). Głowica Gońca powinna być wykonana w innym kolorze lub posiadać nacięcie odróżniające go od Piona.

     Część bierek szachowych nazywana "czarnymi" powinna być wykonana w odcieniach czerni lub brązu. Może być również wykonana z drewna o takim odcieniu np. hebanu, palisandru, akacji indyjskiej. "Białe" bierki szachowe powinny zostać wykonane w kolorze białym, kremowym lub innym jasnym. W przypadku bierek drewnianych odpowiedni będzie również naturalny kolor drewna, pod warunkiem, że jest to kolor jasny (np. grab, bukszpan). Bierki nie powinny być zbyt błyszczące (błyszczący lakier, metaliczna powłoka, szkło) a ich wygląd powinien być przyjemny dla oka.


 

Szachownice (nazywane również deskami szachowymi)

 
Materiał i kolor szachownicy, jaki wybrać?

Na turniejach szachowych rangi światowej (np. Mistrzostwa Świata) lub kontynentalnej (np. Mistrzostwa Europy) powinny być używane szachownice drewniane. Na pozostałych turniejach rejestrowanych w FIDE można używać szachownic drewnianych, plastikowych lub kartonowych charakteryzujących się odpowiednią sztywnością. Dopuszczalne są szachownice kamienne (o ile organizator i sędzia główny wyrażą zgodę na ich używanie) w odpowiednich kolorach.

Szachownice wykonane z naturalnego drewna powinny posiadać odpowiedni kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi polami. Jasne (białe) pola zazwyczaj wykonywane są z klonu, jaworu czy brzozy. Ciemne pola (czarne) mogą by wykonane z każdego drewna, które będzie posiadało odpowiedni kontrast do pola jasnego. Najpopularniejsze gatunki drewna stosowanego na ciemne pola to: mahoń (oraz wszelkie mahoniowce, sapele), orzech, paduk, wenge, heban, akacja indyjska, sekwoja.

Poniżej zestawienie wykonanych z różnych gatunków drewna szachownic, które można kupić w naszym sklepie.  
 
szachownica machoń jawor Ciemne pole - mahoń / sapele
Jasne pole - jawor / klon
deska szachowa orzech klon Ciemne pole - orzech
Jasne pole - klon
pola szachownicy paduk klon Ciemne pole - paduk
Jasne pole - klon
hebanizowana olcha i klon Ciemne pole - olcha (hebanizowana)
Jasne pole - klon
wenge/jawor Ciemne pole - wenge
Jasne pole - jawor
zaokrąglone rogi szachownicy drewnianej Ciemne pole - akacja indyjska
Jasne pole - bukszpan
piękna deska szachowa Ciemne pole - sekwoja (redwood)
Jasne pole - bukszpan
szachownica hebanowa Ciemne pole - heban                      
Jasne pole - bukszpan                   


Wszystkie szachownice powinny mieć matowe wykończenie, tak aby uniknąć refleksów świetlnych, które mogą pojawić się na powierzchni szachownicy zarówno na sprawą światła słonecznego jak i sztucznego światła generowanego przez żarówki i świetlówki.

Szachownica turniejowa może posiadać opis alfanumeryczny, nie jest to jednak wymagane.

 
Jaki rozmiar szachownicy? Jaki rozmiar pola?
 

Według FIDE standardem turniejowym dla szachownicy jest rozmiar jej pola (będącego kwadratem),

który powinien zawierać się w przedziale od 50 do 60 mm (długość boków pola szachowego). Najpopularniejszym rozmiarem szachownicy wydaje się być ten z polami o bokach 55 mm. Pola w rozmiarze 55 mm posiadają elektroniczne szachownice DGT i jedne z najpopularniejszych, polskich "ekonomicznych" szachownic turniejowych - składane na pół, tekturowe szachownice w kolorze żółtym i brązowym. 

Szachownica nie powinna przesuwać lub ślizgać się po stole, warto więc zwrócić uwagę na to czy po jej drugiej stronie (szachownice wykonane z drewna) zostały zamontowane specjalne kółeczka (wykonane z pianki, gumy czy filcu) lub inny materiał, dzięki któremu szachownica nabierze lepszej przyczepności do podłoża. W przypadku szachownic tekturowych i plastikowych właściwości wykluczające lub minimalizujące przesuwanie się po stole powinien posiadać materiał, z którego zostały wykonane.      

Dodatkowe wytyczne w kwestii doboru odpowiedniego rozmiaru pola szachownicy można znaleźć w naszym przewodniku po rozmiarach szachów - https://www.szachowo.pl/rozmiar-szachow-przewodnik-pm-56.html
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii JAKIE SZACHY WYBRAĆ?
Nowości
Promocje
Polecane

Aktualności w sklepie szachowym

Reguły na turniejach szachowych.
Poradnik dla amatorów szachów

Reguły na turniejach szachowych.<br /><i>Poradnik dla amatorów szachów</i>

JAKIE REGUŁY OBOWIĄZUJĄ NA TURNIEJACH?

Podczas gry na szachowych zawodach zdarzają się momenty, kiedy z powodu nieznajomości zasad albo nieuwagi, wynikają sytuacje sporne. Każdy amator szachów musi znać jeszcze kilka podstawowych reguł zachowania przy stoliku wyposażonym w szachownice, bierki i zegar szachowy. Warto zebrać kilka najważniejszych reguł i je podsumować, by uniknąć sporów i móc skupić się wyłącznie na grze.

 • Co zrobić po dotknięciu figury?
 • Co widzi sędzia szachowy?
 • Pomyłka szachisty.
 • Algorytm roszady.
 • Przyjacielska pogawędka a uścisk ręki.

SZACHOWO.PL na międzynarodowym festiwalu szachowym w Krakowie

SZACHOWO.PL na międzynarodowym festiwalu szachowym w Krakowie

Nasza firma Sunrise Chess & Games jako producent szachów

jest obecna także na najważniejszych wydarzeniach szachowych odbywających się w Polsce i w Europie. W Krakowie prezentujemy ciekawe propozycje zestawów szachowych , książek, zegarów szachowych. Przy tej okazji obok komputera szachowego DGT Centaur jako pierwsi w Polsce zaprezentowaliśmy nowy komputer DGT Pegasus.

SZACHOWO.PL na Mistrzostwach Świata - Warszawa 2021

SZACHOWO.PL na Mistrzostwach Świata - Warszawa 2021
Z ogromną przyjemnością uczestniczymy w Mistrzostwach Świata w szachach szybkich i błyskawicznych - Warszawa 2021.
Nasze stanowisko cieszy się ogromną popularnością wśród uczestników tego ważnego wydarzenia.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej firmy po drobny upominek z okazji jubileuszu 25-lecia naszej firmy.

Kto wymyślił i jak powstały szachy.
Bardzo krótka historia szachów.

Kto wymyślił i jak powstały szachy.<br /><i>Bardzo krótka historia szachów.</i>
Gra narodziła się ok 5 wieku w Indiach, jej pierwotną nazwą była "czaturanga", co w tłumaczeniu z języka starożytnych Indii - sanskrytu, oznacza "podzielony na 4 części". (...) Największa różnica to obecność kostki do gry, która decydowała jaką figurą ruszał gracz (1 -pionek, 2 -koń, 3 -rydwan, 4 -słoń, 5 i 6 -radża).
W artykule jeszcze kilka ciekawych informacji o historii szachów, można się nawet dowiedzieć jak szachy trafiły do Polski i naszej literatury.

Jakie opcje czasowe posiadają zegary DGT?
Poradnik dla kupujących zegar szachowy.

Jakie opcje czasowe posiadają zegary DGT?<br /><i>Poradnik dla kupujących zegar szachowy.</i>
Elektroniczne zegary szachowe holenderskiej firmy DGT to jedne z najlepszych i chyba najbardziej znane zegary szachowe na świecie. Specjalnie dla Was stworzyliśmy listę wszystkich opcji czasowych, w które zaopatrzone są produkowane przez DGT zegary. Poniższa lista powinna pomóc Ci w wybraniu odpowiedniego zegara i być może odpowiedzieć na pytania, które mogą pojawić się w trakcie jego użytkowania lub jeszcze przed jego zakupem.
W tym artykule opisujemy podstawowe funkcje zegarów DGT  i zbieramy wszystkie informacje w przejrzystej tabelce - dla wygody przy zakupie elektronicznych zegarów szachowych.

Tradycyjne polskie szachy. Drewniane ręcznie rzeźbione zestawy.

Tradycyjne polskie szachy. Drewniane ręcznie rzeźbione zestawy.
      Szachy to najbardziej znana i najpopularniejsza gra strategiczna na świecie. Grają w nią dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Status społeczny, poziom wykształcenia, czy zasobność portfela nie mają najmniejszego znaczenia. Można zaryzykować stwierdzenie, że szachy to gra uniwersalna, dla każdego kto zechce poświęcić jej chwilę swojego czasu. Wartości jakie wnosi gra w szachy tylko do tego zachęcają.
Jednym z liderów na rynku produkcji szachów drewnianych jest Polska, a w szczególności nasza firma Sunrise Chess & Games. Dlatego nasze szachy docierają nawet do najdalszych zakątków kuli ziemskiej będąc ambasadorami polskiej kultury, tradycji i sztuki.

Regium - szachy przyszłości czy wielka ściema?

Regium - szachy przyszłości czy wielka ściema?
    Automatyczne szachy Regium to przełomowe urządzenie. Szachy Regium są realną konkurencją dla szachownic elektronicznych DG, a jeśli cena będzie atrakcyjna to holenderski monopolista ma się czego obawiać!
Producent zapowiada, że automatyczne szachy Regium będą spełniały wszystkie wymogi FIDE jakie są nałożone na profesjonalne szachy turniejowe.
     Rzućmy więc okiem na to nowatorskie urządzenie. Jakie funkcje będzie posiadać automatyczna szachownica?

Zegar szachowy z trybem dźwiękowym dla osób niewidomych i słabowidzących

Zegar szachowy z trybem dźwiękowym dla osób niewidomych i słabowidzących
DGT Echo to pierwszy na świecie zegar dźwiękowy, który pozwoli osobom niewidomym i słabowidzącym na wzięcie udziału w oficjalnych turniejach szachowych! DGT Echo to wersja audio zatwierdzonego przez FIDE zegara szachowego DGT 3000. Zegar DGT Echo tak jak DGT 3000 można podłączyć do elektronicznej szachownicy DGT (serial e-board, usb, bluetooth, smart board).
Zegar wykonano z wysokiej jakości materiałów w kontrastowych kolorach - żółtym i czarnym. Ma to stanowić dodatkową pomoc dla osób słabowidzących. 
Nasz firma Sunrise Chess & Games jest Generalny Dystrybutor produktów DGT na Polskę.

Nowe drewniane intarsjowane szachownice w stylu DGT

Nowe drewniane intarsjowane szachownice w stylu DGT
Najnowsze szachownice naszej produkcji wykonane z pięknej intarsji z orzecha, otoczone czarnym, cienkim, podkreślającym piękno 64 pól paskiem. Mamy na prawdę duże doświadczenie w produkcji intarsjowanych szachownic, dlatego jakość naszej szachownicy zalicza się do najwyższej światowej klasy. Dzięki wieloletniej praktyce, sprawdzonym materiałom, oraz profesjonalnemu procesowi produkcji i weryfikacji możemy zaoferować szachownice najwyższej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie.
Produkujemy deski szachowe w rozmiarach odpowiednich do wszystkich figur oferowanych w naszym sklepie.

Szachownice z drewna paduk - wszystkie rozmiary!

Szachownice z drewna paduk - wszystkie rozmiary!
W naszej ofercie znajdą Państwo przepiękne szachownice wykonane z egzotycznego drewna o nazwie paduk (padauk).
Jest to trwałe i twarde drewno o charakterystycznym czerwonawym odcieniu. Używa się go do produkcji instrumentów muzycznych, elementów żaglowców, wykorzystuje się go do produkcji ekskluzywnych mebli. My używamy szlachetnego drewna paduk do produkcji jednych z najpiękniejszych desek szachowych.

ROZMIAR SZACHÓW - PRZEWODNIK

ROZMIAR SZACHÓW - PRZEWODNIK

Rozmiar szachów ma duże znaczenie w kwestii wygody i przejrzystości gry. Trudno jest na przykład grać figurami o średnicy podstawy 35 mm i wysokości króla 96 mm na szachownicy o polach 40 mm, dlatego jeśli nie wiesz w jaki sposób dobrać każdy element zestawu szachowego tak aby idealnie do siebie pasował, ten przewodnik jest dla Ciebie.


Ten przewodnik pomoże Ci w wyborze::

 • odpowiedniej szachownicy do posiadanych przez Ciebie figur szachowych
 • odpowiednich figur do posiadanej szachownicy
 • figur i szachownicy, które będą do siebie pasowały pod względem rozmiaru

 

SZACHY TURNIEJOWE - PRZEWODNIK

SZACHY TURNIEJOWE - PRZEWODNIK
Standard dla sprzętu szachowego używanego podczas turnieju szachowego FIDE (przenoszony również na inne turnieje lokalne, nie organizowane przy udziale FIDE) jest określany przez Światową Federację Szachową FIDE. Dzięki temu wiemy w jaki sprzęt warto inwestować, wiemy również, że biorąc udział w takim turnieju w innym kraju nie spotka nas niespodzianka w postaci dziwnego kształtu czy rozmiaru szachów, którymi będziemy grać.
W przewodniku odpowiemy m.in. na pytania:
 • Jaki rozmiar powinny mieć profesjonalne bierki szachowe?
 • Jaki powinny mieć kształt i kolor?
 • Z jakiego materiału powinna być wykonana szachownica?
All rights reserved
Sunrise Handicrafts ® 2022
EU chess shop: https://polishchess.com
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu