Strona główna » JAKIE SZACHY WYBRAĆ? » ROZMIAR SZACHÓW - PRZEWODNIK

ROZMIAR SZACHÓW - PRZEWODNIK

alt
Rozmiar szachów ma duże znaczenie w kwestii wygody i przejrzystości gry. Trudno jest grać figurami o średnicy podstawy 35 mm i wysokości króla 96 mm na szachownicy o polach 40 mm, dlatego jeśli nie wiesz w jaki sposób dobrać każdy element zestawu szachowego tak aby idealnie do siebie pasował, ten przewodnik jest dla Ciebie.

Ten przewodnik pomoże Ci w wyborze:
  • odpowiedniej szachownicy do posiadanych przez Ciebie figur szachowych,
   
  • odpowiednich figur do posiadanej szachownicy,
 
  • figur i szachownicy, które będą do siebie pasowały pod względem rozmiaru

     Tworząc swój wymarzony zestaw szachowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Warto upewnić się, że figury pasują do szachownicy nie tylko pod względem rozmiaru, ale i koloru, a całość tworzy piękny zestaw, który zostanie z nami przez długie lata.

     Najpierw upewnij się na jaki maksymalny rozmiar szachownicy możesz sobie pozwolić. Zrobisz to poprzez określenie na jakiej powierzchni szachownica będzie rozłożona (stół, stolik, biurko). Warto żeby po bokach szachownicy pozostało odpowiednio dużo miejsca aby ustawić zegar szachowy, odkładać zbite bierki, czy po prostu postawić szklankę z naszym ulubionym napojem. Zasada ta dotyczy każdych szachów, zarówno tych składanych na pół, czy na cztery jak i klasycznych nieskładanych szachownic turniejowych. Po za ogólnym rozmiarem szachownicy kluczowymi wartościami, na które powinniśmy zwrócić uwagę będą:
  • rozmiar pola szachowego
  • średnica podstawy króla
  • średnica podstawy piona
  • wysokość króla (ma nieco mniejsze znaczenie niż średnica podstawy)
     Dla niektórych szachistów równie istotna co średnica podstawy króla jest waga poszczególnych bierek szachowych. Odpowiada ona wespół z średnicą podstawy za stabilność bierek na szachownicy.
 
Co zrobić, aby to wszystko do siebie pasowało?

Istnieją oficjalne wytyczne dotyczące stosunku średnicy podstawy króla i podstawy piona do rozmiaru pola szachowego. Zgodnie z tymi wytycznymi:


Stosunek średnicy podstawy króla do rozmiaru pola szachownicy powinien wynosić od 72 - 82%.

Można to obliczyć prostym wzorem (Przyjmijmy uśredniony stosunek 77%):

Średnica podstawy króla =  0,770 x rozmiar pola

Przykładowo, dla pola o rozmiarze 55 mm idealna będzie średnica podstawy króla 42,35 mm.

alt
 

Średnica podstawy Piona powinna wynosić około połowy szerokości pola szachownicy.

Sugerując się tymi zaleceniami na 1 polu szachowym powinniśmy zmieścić aż cztery Piony. Należałoby się zastanowić, czy piony nie okażą się za małe gdy każdy pojedynczo trafi na swoje pole. Jeśli dojdziecie do podobnego wniosku warto wypróbować alternatywny sposób mierzenia pola - dwa Piony ustawiane po przekątnej pola szachowego. Daje nam to stosunek średnicy piona do pola szachowego na poziomie 58,6%. Powstaje nam kolejny wzór:

Średnica podstawy piona = 0,586 x rozmiar pola

Przykładowo dla pola o rozmiarze 55 mm idealna będzie średnica podstawy piona 32,23 mm

 
alt
 

Dzięki tym dwóm wzorom w bardzo łatwy sposób dopasujemy bierki szachowe do posiadanej przez nas szachownicy. Jeśli zaś szukamy odpowiedniej szachownicy do posiadanych przez nas figur szachowych skorzystamy ze wzorów:

Rozmiar pola = średnica podstawy Króla / 0,765

oraz 

Rozmiar pola = średnica podstawy Piona / 0,586

Oczywiście nie każdy zestaw szachów musi spełniać standardy turniejowe. Istnieje wszakże coś takiego jak indywidualne preferencje szachisty, jednak powinniśmy pamiętać o tym aby podstawa króla mieściła się w obrębie pola szachowego.

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii JAKIE SZACHY WYBRAĆ?
All rights reserved
Sunrise Handicrafts ® 2020
Reklama: http://mercurywebsc.pl/
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl