0
Twój schowek jest pusty
0
Twój koszyk jest pusty ...

Reguły na turniejach szachowych.
Poradnik dla amatorów szachów

JAKIE REGUŁY OBOWIĄZUJĄ NA TURNIEJACH?


Szachy są bardzo kreatywną grą. Przebieg każdej partii szachowej jest inny i praktycznie nieprzewidywalny. Z drugiej strony szachiści przestrzegają dokładnie określonych zasad gry, a na turniejach szachowych istnieją reguły porządkowe określone przez organizatora (regulamin turnieju szachowego).

Każdy amator szachów musi znać jeszcze kilka podstawowych reguł zachowania przy stoliku wyposażonym w szachownice, bierki i zegar szachowy. Warto zebrać kilka najważniejszych zasad gry na turnieju szachowym i je podsumować, by uniknąć sporów i móc skupić się wyłącznie na grze.
 

Absolutna podstawa - jeśli dotkniesz swojej figury, powinieneś się nią ruszyć.

Jeśli dotkniesz figury przeciwnika, powinieneś ją zbić. Obowiązuje to nawet wtedy, kiedy ruch taki byłby dla ciebie niekorzystny.  Dotknięcie własnej figury oznacza możliwość przemieszczenia jej na dowolne możliwe pole. Jeśli zaistnieje konieczność poprawienia ustawienia bierek na szachownicy, gracz musi uprzedzić przeciwnika słowem „poprawiam”. Gdy przeciwnik dotknął figury, ale nie chce wykonać nią ruchu, należy zawołać sędziego.
 

Sędzia powinien zareagować, jeśli widzi, że gracze popełniają błędy,

np. robią niemożliwy ruch, jednak w większość przypadków sędzia nie będzie miał możliwości obserwować całej partii – trzeba być uważnym i samodzielnie śledzić przebieg gry. Za niemożliwy ruch uważa się grę dwiema rękami i naciśnięcie na zegar bez przemieszczania figury. Wszystkie ruchy należy wykonywać jedną ręką, nawet promocję piona. Po przemieszczeniu figury należy nacisnąć na zegar tą samą ręką, którą przemieszczono figurę.
We wszystkich typach gier dopuszcza się na turniejach możliwość błędu – pierwszy nieprawidłowy ruch jest dopuszczalny, drugi kończy się przegraną partią. W większości turniejów w razie nieprawidłowego ruchu sędzia dolicza czas. Aby zgłosić nieprawidłowy ruch, konieczne jest wezwanie sędziego. Ruch uważa się za zakończony po naciśnięciu zegara – gdy przeciwnik dotknie przycisku, wciśnij pauzę i zwróć się wówczas do sędziego.
 

Częste błędy, które popełnia szachista, związane są z roszadą.

Roszada to ruch króla, dlatego najpierw bierzemy króla, przenosimy go przez pole, a następnie tą samą dłonią przestawiamy wieżę. Jeśli w pierwszej kolejności weźmiemy wieżę, roszada będzie niemożliwa. Należy wówczas wykonać standardowy ruch wieżą. Roszady nie można  wykonać jeśli król lub wieża poruszyły się, nawet gdy wróciły na swoje miejsca. Poza tym roszada jest niemożliwa, jeśli w jej wyniku król zostanie zaszachowany lub został zaszachowany bezpośrednio przed nią.
 

Nie spiesz się z zatrzymywaniem zegara lub uściśnięciem ręki przeciwnika.

Upewnij się, że na desce faktycznie doszło do mata i dopiero wtedy wyłącz zegar i pogratuluj wygranemu. W razie propozycji remisu zawsze warto wpierw pomyśleć, ocenić swoją pozycję i upewnić się, że nie ma żadnej możliwości dla zrealizowania swojej przewagi. Prawidłowa propozycja remisu ma miejsce po przemieszczeniu swojej figury, ale przed naciśnięciem na zegar, nie w czasie ruchu przeciwnika. Nie istnieją ograniczenia czasu na obmyślenie ruchy, możesz prosić o niego nawet w ostatniej sekundzie swojego czasu. Przeciwnik zaś nie może wycofać swojej propozycji remisu.
 

W trakcie partii gracze nie powinni rozmawiać,

przeszkadza to nie tylko im samym, ale innym uczestnikom. W większości turniejów graczom pozwala się powiedzieć tylko 2 słowa po 40 ruchu – „proponuję remis”. Przez pozostałą część gry jakikolwiek dialog jest zabroniony.

Przede wszystkim zaś należy pamiętać o sportowej etykiecie. Jakiekolwiek trudne emocje nie towarzyszyłyby Ci po przegranej, szachista zawsze znajduje w sobie siłę, by pogratulować wygranemu;) Jeśli wygrasz, z pewnością przyjemnie będzie otrzymać gratulacje od przeciwnika!


Udanych rozgrywek!

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Szachowe ciekawostki
Nowości
Promocje
Polecane

Aktualności w sklepie szachowym

Reguły na turniejach szachowych.
Poradnik dla amatorów szachów

Reguły na turniejach szachowych.<br /><i>Poradnik dla amatorów szachów</i>

JAKIE REGUŁY OBOWIĄZUJĄ NA TURNIEJACH?

Podczas gry na szachowych zawodach zdarzają się momenty, kiedy z powodu nieznajomości zasad albo nieuwagi, wynikają sytuacje sporne. Każdy amator szachów musi znać jeszcze kilka podstawowych reguł zachowania przy stoliku wyposażonym w szachownice, bierki i zegar szachowy. Warto zebrać kilka najważniejszych reguł i je podsumować, by uniknąć sporów i móc skupić się wyłącznie na grze.

 • Co zrobić po dotknięciu figury?
 • Co widzi sędzia szachowy?
 • Pomyłka szachisty.
 • Algorytm roszady.
 • Przyjacielska pogawędka a uścisk ręki.

SZACHOWO.PL na międzynarodowym festiwalu szachowym w Krakowie

SZACHOWO.PL na międzynarodowym festiwalu szachowym w Krakowie

Nasza firma Sunrise Chess & Games jako producent szachów

jest obecna także na najważniejszych wydarzeniach szachowych odbywających się w Polsce i w Europie. W Krakowie prezentujemy ciekawe propozycje zestawów szachowych , książek, zegarów szachowych. Przy tej okazji obok komputera szachowego DGT Centaur jako pierwsi w Polsce zaprezentowaliśmy nowy komputer DGT Pegasus.

SZACHOWO.PL na Mistrzostwach Świata - Warszawa 2021

SZACHOWO.PL na Mistrzostwach Świata - Warszawa 2021
Z ogromną przyjemnością uczestniczymy w Mistrzostwach Świata w szachach szybkich i błyskawicznych - Warszawa 2021.
Nasze stanowisko cieszy się ogromną popularnością wśród uczestników tego ważnego wydarzenia.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej firmy po drobny upominek z okazji jubileuszu 25-lecia naszej firmy.

Kto wymyślił i jak powstały szachy.
Bardzo krótka historia szachów.

Kto wymyślił i jak powstały szachy.<br /><i>Bardzo krótka historia szachów.</i>
Gra narodziła się ok 5 wieku w Indiach, jej pierwotną nazwą była "czaturanga", co w tłumaczeniu z języka starożytnych Indii - sanskrytu, oznacza "podzielony na 4 części". (...) Największa różnica to obecność kostki do gry, która decydowała jaką figurą ruszał gracz (1 -pionek, 2 -koń, 3 -rydwan, 4 -słoń, 5 i 6 -radża).
W artykule jeszcze kilka ciekawych informacji o historii szachów, można się nawet dowiedzieć jak szachy trafiły do Polski i naszej literatury.

Jakie opcje czasowe posiadają zegary DGT?
Poradnik dla kupujących zegar szachowy.

Jakie opcje czasowe posiadają zegary DGT?<br /><i>Poradnik dla kupujących zegar szachowy.</i>
Elektroniczne zegary szachowe holenderskiej firmy DGT to jedne z najlepszych i chyba najbardziej znane zegary szachowe na świecie. Specjalnie dla Was stworzyliśmy listę wszystkich opcji czasowych, w które zaopatrzone są produkowane przez DGT zegary. Poniższa lista powinna pomóc Ci w wybraniu odpowiedniego zegara i być może odpowiedzieć na pytania, które mogą pojawić się w trakcie jego użytkowania lub jeszcze przed jego zakupem.
W tym artykule opisujemy podstawowe funkcje zegarów DGT  i zbieramy wszystkie informacje w przejrzystej tabelce - dla wygody przy zakupie elektronicznych zegarów szachowych.

Tradycyjne polskie szachy. Drewniane ręcznie rzeźbione zestawy.

Tradycyjne polskie szachy. Drewniane ręcznie rzeźbione zestawy.
      Szachy to najbardziej znana i najpopularniejsza gra strategiczna na świecie. Grają w nią dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Status społeczny, poziom wykształcenia, czy zasobność portfela nie mają najmniejszego znaczenia. Można zaryzykować stwierdzenie, że szachy to gra uniwersalna, dla każdego kto zechce poświęcić jej chwilę swojego czasu. Wartości jakie wnosi gra w szachy tylko do tego zachęcają.
Jednym z liderów na rynku produkcji szachów drewnianych jest Polska, a w szczególności nasza firma Sunrise Chess & Games. Dlatego nasze szachy docierają nawet do najdalszych zakątków kuli ziemskiej będąc ambasadorami polskiej kultury, tradycji i sztuki.

Regium - szachy przyszłości czy wielka ściema?

Regium - szachy przyszłości czy wielka ściema?
    Automatyczne szachy Regium to przełomowe urządzenie. Szachy Regium są realną konkurencją dla szachownic elektronicznych DG, a jeśli cena będzie atrakcyjna to holenderski monopolista ma się czego obawiać!
Producent zapowiada, że automatyczne szachy Regium będą spełniały wszystkie wymogi FIDE jakie są nałożone na profesjonalne szachy turniejowe.
     Rzućmy więc okiem na to nowatorskie urządzenie. Jakie funkcje będzie posiadać automatyczna szachownica?

Zegar szachowy z trybem dźwiękowym dla osób niewidomych i słabowidzących

Zegar szachowy z trybem dźwiękowym dla osób niewidomych i słabowidzących
DGT Echo to pierwszy na świecie zegar dźwiękowy, który pozwoli osobom niewidomym i słabowidzącym na wzięcie udziału w oficjalnych turniejach szachowych! DGT Echo to wersja audio zatwierdzonego przez FIDE zegara szachowego DGT 3000. Zegar DGT Echo tak jak DGT 3000 można podłączyć do elektronicznej szachownicy DGT (serial e-board, usb, bluetooth, smart board).
Zegar wykonano z wysokiej jakości materiałów w kontrastowych kolorach - żółtym i czarnym. Ma to stanowić dodatkową pomoc dla osób słabowidzących. 
Nasz firma Sunrise Chess & Games jest Generalny Dystrybutor produktów DGT na Polskę.

Nowe drewniane intarsjowane szachownice w stylu DGT

Nowe drewniane intarsjowane szachownice w stylu DGT
Najnowsze szachownice naszej produkcji wykonane z pięknej intarsji z orzecha, otoczone czarnym, cienkim, podkreślającym piękno 64 pól paskiem. Mamy na prawdę duże doświadczenie w produkcji intarsjowanych szachownic, dlatego jakość naszej szachownicy zalicza się do najwyższej światowej klasy. Dzięki wieloletniej praktyce, sprawdzonym materiałom, oraz profesjonalnemu procesowi produkcji i weryfikacji możemy zaoferować szachownice najwyższej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie.
Produkujemy deski szachowe w rozmiarach odpowiednich do wszystkich figur oferowanych w naszym sklepie.

Szachownice z drewna paduk - wszystkie rozmiary!

Szachownice z drewna paduk - wszystkie rozmiary!
W naszej ofercie znajdą Państwo przepiękne szachownice wykonane z egzotycznego drewna o nazwie paduk (padauk).
Jest to trwałe i twarde drewno o charakterystycznym czerwonawym odcieniu. Używa się go do produkcji instrumentów muzycznych, elementów żaglowców, wykorzystuje się go do produkcji ekskluzywnych mebli. My używamy szlachetnego drewna paduk do produkcji jednych z najpiękniejszych desek szachowych.

ROZMIAR SZACHÓW - PRZEWODNIK

ROZMIAR SZACHÓW - PRZEWODNIK

Rozmiar szachów ma duże znaczenie w kwestii wygody i przejrzystości gry. Trudno jest na przykład grać figurami o średnicy podstawy 35 mm i wysokości króla 96 mm na szachownicy o polach 40 mm, dlatego jeśli nie wiesz w jaki sposób dobrać każdy element zestawu szachowego tak aby idealnie do siebie pasował, ten przewodnik jest dla Ciebie.


Ten przewodnik pomoże Ci w wyborze::

 • odpowiedniej szachownicy do posiadanych przez Ciebie figur szachowych
 • odpowiednich figur do posiadanej szachownicy
 • figur i szachownicy, które będą do siebie pasowały pod względem rozmiaru

 

SZACHY TURNIEJOWE - PRZEWODNIK

SZACHY TURNIEJOWE - PRZEWODNIK
Standard dla sprzętu szachowego używanego podczas turnieju szachowego FIDE (przenoszony również na inne turnieje lokalne, nie organizowane przy udziale FIDE) jest określany przez Światową Federację Szachową FIDE. Dzięki temu wiemy w jaki sprzęt warto inwestować, wiemy również, że biorąc udział w takim turnieju w innym kraju nie spotka nas niespodzianka w postaci dziwnego kształtu czy rozmiaru szachów, którymi będziemy grać.
W przewodniku odpowiemy m.in. na pytania:
 • Jaki rozmiar powinny mieć profesjonalne bierki szachowe?
 • Jaki powinny mieć kształt i kolor?
 • Z jakiego materiału powinna być wykonana szachownica?
All rights reserved
Sunrise Handicrafts ® 2022
EU chess shop: https://polishchess.com
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu