Strona główna » Szachowe ciekawostki »

Kto wymyślił i jak powstały szachy

Kto wymyślił i jak powstały szachy

"Prehistoria" szachów


Gra narodziła się ok 5 wieku w Indiach, jej pierwotną nazwą była "czaturanga", co w tłumaczeniu z języka starożytnych Indii - sanskrytu, oznacza "podzielony na 4 części". Dlaczego? Otóż każdy z 4 graczy pierwotnej wersji szachów, ustawiał swoje szachowe wojsko w rogu deski. Figury składały się z piechoty (dzisiejsze pionki), kawalerii (czyli koni) , bojowych słoni (goniec) oraz rydwanów (wieża w we współczesnych szachach). Skład nawiązywał do tradycyjnego plutonu żołnierzy. Przewodniczył mu radża, czyli król. Deska jak i dzisiejsza miała 8x8 pól, tylko że były one jednokolorowe, podział na czarne i białe pojawił się już w późniejszej europejskiej wersji szachów. Figury czaturangi miały 4 kolory: czarny, zielony, żółty i czerwony. Największa różnica to obecność kostki do gry, która decydowała jaką figurą ruszał gracz (1 -pionek, 2 -koń, 3 -rydwan, 4 -słoń, 5 i 6 -radża).


Światowa kariera szachów


Z Indii gra została przywieziona do innych krajów: Chin, Japonii, Tailandi oraz Persji. Z Persji rozprzestrzeniła się w całym arabskim świecie pod nazwą szatranż. Persowie zmienili także zasady gry, która stała już bardzo podobna do dzisiejszych szachów - zrezygnowano z używania kostki do gry, a liczba graczy została zmniejszona. Każdy z dwójki graczy miał już więcej figur w swoim arsenale, w tym po 2 figury radży (dzisiejszego króla), jeden z nich został nazwany szach, a drugi nieco niższym rangą: wezyrem. Wezyr był bardzo słabą figura.
 

"Szachy pod strzechy" - także w Polsce


Gdy szachy pojawiły się w Europie to zostały zmienione zasady i nazwy niektórych figur, wezyr stał się królową - najsilniejszą figurą w szachach.
Do Polski gra trafiła z 2 stron przez Ruś Kijowską ze wschodu gdzie była znana już od IX wieku i z zachodu Europy, dokąd została zawieziona przez Maurów. W epoce renesansu szachy stały się nawet tematem komediowego poematu Jana Kochanowskiego i były popularne tak samo wśród szlachty jak i prostych ludzi. Polska nazwa gry nawiązuje do perskiej od szacha, rosyjska nazwa gry "szachmaty" odzwierciedla cel graczy -"szach mat" czyli w dosłownym tłumaczeniu "szach zmarł". Do dziś przecież wygrywa ten kto zniszczy króla przeciwnika.

Historia Szachow

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Szachowe ciekawostki
  • Slider 6
  • Slider 4
  • Slider 3
  • Slider 5
  • KSIĄŻKI
01234
0
All rights reserved
Sunrise Handicrafts ® 2022
EU chess shop: https://polishchess.com
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu